Azerspace 46°E °E Uydu Çanak Anten Kurulumu

Azerspace-1, Azerbaycan Devlet Uydu İletişim ve Yerleşim Şirketi tarafından işletilen bir iletişim uydusudur. Uydu, 46° doğu boylamında yörüngede bulunur ve Afrika, Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu bölgelerine hizmet vermektedir.

Azerspace-1 uydusu, Ku-band ve Ka-band frekanslarını kullanarak televizyon yayınları, veri iletimi, internet erişimi, telefon görüşmeleri ve diğer haberleşme hizmetleri sağlamak için tasarlanmıştır. Bu uydu, Türkçe, Rusça, İngilizce, Arapça ve diğer birçok dili içeren birçok TV kanalı yayınlayan birçok TV yayın şirketi için önemli bir platformdur.

Azerspace-1 uydusunun kapsama alanı, Afrika’nın batı ve orta kesimleri, Avrupa’nın birçok bölgesi, Orta Asya’nın bir kısmı ve Orta Doğu’daki bazı ülkeleri kapsar. Uydunun kapsama alanı, Batı Afrika’daki Senegal’den Doğu Afrika’daki Etiyopya’ya kadar uzanır. Kapsama alanının tamamı, uydu antenleri kullanılarak alıcı cihazlar tarafından alınabilir.

Türkiye, Gürcistan, Ukrayna, İran, Afganistan ve diğer birçok ülkedeki televizyon kanallarını yayınlamak için de kullanılmaktadır. Özellikle, Azerbaycan’da yayın yapan birçok televizyon kanalı, Azerspace-1 uydusunu kullanarak yayınlarını daha geniş bir kitleye ulaştırmaktadır.