Güvenlik Kamera Sistemleri

Güvenlik kamera sistemleri nedir?; Güvenlik kamera sistemleri ev, iş yeri, fabrika, kent meydanları, tarla, benzeri mekânlarda gerçekleşen tüm hareketleri gerçek zamanlı kayıt altına almak amacıyla kurulan kapalı devre video sistemleridir.
Güvenlik amacı ile kurulan güvenlik kamera sistemleri hırsızlık olayların da önemli caydırıcılık etkisine sahiptir. Kayıt altına alınmak istenilen alanı gösterecek şekilde güvenlik kamerası montajı yapılarak o yöne doğru açıları ayarlanarak sabitlenir. Kameradan gelen video sinyalleri video kayıt cihazı içerisinde bulunan hard disk’e kayıt yapmaya başlar kayıt süresi dolduğunda en eski video kaydını silinerek yeni kayıt gerçekleşir. Olası olaylarda veya geçmiş tarihli bir görüntüyü izlenmesi gereken durumlarda video kayıt cihazının yazılımında bulunan video oynatıcı yardımı ile izleme yapılır. Saklanması gereken video usb flash disk kullanılarak görüntüler aktarılabilir.
Gelişen teknoloji ile güvenlik kamera sistemlerinde farklı özelliklere sahip birçok model ve çeşit ortaya çıkmıştır. Ahd ve ip kamera sistemleri başlıcalarıdır. Güvenlik kamerası yüksek çözünürlük özelliğini içeren kameraların kurulumu yapılması tercih nedenidir. Bu sayede görüntü kalitelerinin net olması belirginliği artıracaktır.

Güvenlik Kamera Sistemi Nasıl Çalışır?

Güvenlik Kamera Sistemi Nasıl Çalışır? Kapalı devre güvenlik kamera sistemleri ev, fabrika, iş yeri bina gibi yerlerin görüntülerinin 7/24 kayıt altına alınması ile gerçekleştirilir. Güvenlik kamera sistemlerinin özelliklerinden olan ahd kayıt cihazı veya nvr kayıt cihazının içerisine istenilen kayıt süresine göre harddisk boyutu belirlenerek 2 tb 4 tb gibi harddisk takılarak kameralardan gelen video sinyallerinin hardisk’e kayıt yapması ile gerçekleşir. Kayıt cihazının kaydetmiş olduğu video görüntülerini cihaz içerindeki menüde bulan kayıt izleme bölümünden geçmiş zamana ait görüntüler izlenebilir. Tercihe göre yedekleme yapılabilir.

Güvenlik kamera sistemi alınırken nelere dikat edilmelidir?

Güvenlik kamera sistemi alınırken nelere dikat edilmelidir? Kamera güvenlik sistemleri AHD (Analog High Defination) ve İP (internet Protokol Address) sistemler olarak sınıflandırılabilir. Güvenlik kamera sisteminin kurulacağı yerin alan hesaplaması yapılıp kayıt altına alınması gereken mekânın açılarının belirlenmesi gerekmektedir. Her iki sistem de farklı özelliklere sahip ürünler bulunmaktadır. Netlik, görüntü akışkanlığı, kayıt kapasitesi önemli unsurlardır.
Kullanıcın ihtiyacına göre belirlenen kamera güvenlik sistemleri kablosuz kamera güvenlik ve kablolu kamera güvenlik olarak tercih ediliyor. Örneğin şehir güvenliğini sağlamak amaçlı kullanılan Mobesa (Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu) kameralar ile ev, fabrika, iş yerine kullanılan kamera sistemleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Kamera kayıt cihazlarının işlemci özelliğinin yüksek olması aynı anda geçmiş tarihli kamera kayıtlarının birlikte izlenebilmesi açısından önemli unsurdur. Cep telefonu ve masaüstü bilgisayarlara kurulan yazılımlar ile anlık olarak izlenen görüntüler donmadan izlenebilmeli gerektiğinde hard diskte mevcut görüntü kayıtlarına ulaşılabilmelidir.
İthal ve yerli üretim olarak temin edilen kamera sistemlerinin hatasız ve sürekli çalışır durumda bulundurulması açısından tercih edilirken piyasa da bulunan ucuz ürünler tercih edilmemesi gerekmekte profesyonel firmalardan destek alınıp uygulama yapılması gerekmektedir.

Kablosuz güvenlik kamerası nedir?

Kablosuz güvenlik kamerası nedir?
Kablosuz güvenlik kamerası radyo frekansı aracılığı ile kablosuz alıcı olan Nvr (Network Video Recorder) veya Dvr (Digital Video Recorder) ses ve video sinyallerini ileten kapalı devre (Close Circuit Television)sistemleridir.
Teknolojik gelişmelere bağlı farklı özellikleri barındıran çeşitliliğe sahiptir. Kablosuz kamerasının üzerinde dâhili bulunan batarya yapısı sayesinde enerji kablosu kullanımı gerekmemektedir. Güneş enerjisi ile çalışan çeşitleri de bulunmaktadır. Özellikle kablo alt yapısının kurulumunun zor olduğu alanlarda tercih sebebidir. Pratik montajı istenilen alana uygulama avantajı ile kullanıcılar tarafından oldukça tercih edilir hale gelmiştir. Kablosuz güvenlik kameraları video çözünürlük özelliği olarak gayet yeterli netliği sağlamakta olup kurulumu yapılan alan içerisinde bulunan tüm görüntüleri net bir biçimde alıcıya aktarım sağlamaktadır.
Villa, depo, ev, ahır , teras gibi mekânlar da kullanıcıların çok fazla tercih ettiği kablosuz güvenlik kamera sistemleri sonradan yapılacak tadilat nedeni ile mevcut yerinden sökülüp farklı bir konuma montajı yapılaması anlamında büyük kolaylık sağlamaktadır.