Caller ID

Caller ID bir telefon aramalarının yapıldığı telefon numarasının ekranda görüntülenmesi işlevidir. Bu özellik, arayan kişinin numarasının görüntülenmesini sağlar ve alıcılar aramayı yanıtlamadan önce arayan kişinin kim olduğunu belirleme imkanı sunar.

bir çağrının başlamasından hemen önce arayan kişinin telefon numarasını görüntüler ve alıcı, çağrıyı yanıtlamak isteyip istemediğini karar vermeden önce arayanın kim olduğunu belirleyebilir. Bu özellik, ayrıca çağrı kaydedici cihazlar veya telefon defteri uygulamaları gibi diğer araçlarla birlikte kullanılabilir ve arama geçmişini kaydetmeyi de sağlar.

Genellikle telefon şirketleri tarafından sunulan bir hizmettir ve genellikle bir ek maliyet olmaksızın verilir. Ancak, bazı ülkelerde bu hizmetin maliyetli bir ek hizmet olarak sunulduğu da olabilir. Ayrıca, bazı telefon numaralarının gizli tutulması isteyen kişiler, Caller ID hizmetini devre dışı bırakabilirler.

Hizmetinin yanı sıra, birçok telefon cihazı veya yazılım, arayanın adının yanı sıra telefon numarasının görüntülenmesini de sağlar. Bu bilgiler, telefon defteri uygulamaları gibi çağrı kaydedici araçlar tarafından kullanılabilir ve arama geçmişi veya kişiler listesi gibi verilerin düzenlenmesini ve yönetilmesini kolaylaştırabilir.

Aynı zamanda birçok telefon şirketinin sunmuş olduğu çağrı filtreleme veya çağrı yönlendirme hizmetleri gibi diğer hizmetlerle birlikte de kullanılabilir. Bu hizmetler, istenmeyen çağrıları veya belirli bir telefon numarasından gelen çağrıları engellemeyi veya yönlendirmeyi mümkün kılar.

Telefon aramalarının daha verimli ve etkili yönetilmesine yardımcı olur ve alıcıların aramaları yanıtlamadan önce arayan kişinin kim olduğunu belirleme imkanı sunar.