Diseqc Ayarı Nedir?

Diseqc Ayarı Nedir?”Digital Satellite Equipment Control” (Dijital Uydu Ekipman Kontrolü) kelimelerinin kısaltmasıdır ve bir uydu alıcısının, birden fazla uydu anteni veya LNB (Düşük Gürültü Yayıcı) arasında seçim yapabilmesine olanak tanıyan bir iletişim protokolüdür.

Uydu alıcısının, uydu antenleri veya LNB’ler arasında geçiş yapmak için uydu alıcısından gönderilen bir komutu kullanarak bir uydu anteni veya LNB’yi kontrol etmesini sağlar. Bu protokol, farklı uydu antenleri veya LNB’ler arasında seçim yaparak, birden fazla uyduyu aynı uydu alıcısı üzerinden izlemek isteyen kullanıcılar için özellikle yararlıdır.

Protokolü ayrıca, uydu alıcısının otomatik kanal arama veya kanal değiştirme gibi işlemler için uydu antenlerini veya LNB’leri kontrol etmesine de olanak tanır. Kullanıcılar farklı uydu antenleri veya LNB’ler arasında kolayca geçiş yapar. Bir uydu alıcısı ile birden fazla uydu izleme imkanına sahip olabilirler.

Uydu alıcılarındaki birçok uydu anteni sistemi için standart bir protokoldür ve farklı DiSEqC sürümleri mevcuttur. Örneğin, DiSEqC 1.0, uydu alıcısının iki uydu anteni veya LNB arasında seçim yapmasına izin verirken, DiSEqC 2.0, dört uydu anteni veya LNB arasında seçim yapmayı mümkün kılar.

Diseqc 1.0 nedir?

DiSEqC (Digital Satellite Equipment Control), uydu alıcıları ve çanak antenlerinin iletişim kurmasını sağlayan bir iletişim protokolüdür. DiSEqC 1.0, DiSEqC’in ilk sürümüdür ve 1998 yılında tanıtılmıştır.

DiSEqC 1.0, bir uydu alıcısının, çanak anteninin konumunu ve yönünü kontrol etmesine olanak tanır. Bu protokol, bir uydu alıcısından çanak antene gönderilen komutları kontrol eder ve çanak antenin konumunu değiştirmek için gerekli hareketleri gerçekleştirir.

DiSEqC 1.0, dört adede kadar uydu alıcısının ve tek bir çanak anteninin kontrol edilebilmesine olanak tanır. Bu sayede, kullanıcılar farklı uydu alıcılarına aynı çanak anteninden sinyal alabilir ve herhangi bir ekstra çanak anten kurulumuna ihtiyaç duymazlar. DiSEqC 1.0, çanak antenlerinin hareketini kontrol etmek için standart bir 22 kHz ton sinyali kullanır.

DiSEqC 1.0, uydu alıcıları ve çanak antenleri arasındaki iletişim için temel bir protokoldür ve günümüzde halen kullanılmaktadır. Ancak, daha yeni DiSEqC sürümleri de mevcuttur ve bu sürümler daha gelişmiş işlevlere sahiptir.

Diseqc 1.1 nedir?

DiSEqC (Digital Satellite Equipment Control), uydu alıcıları ve çanak antenleri arasındaki iletişimi sağlayan bir protokoldür. DiSEqC 1.1, DiSEqC’in ikinci sürümüdür ve 1999 yılında tanıtılmıştır.

DiSEqC 1.1, DiSEqC 1.0’dan daha gelişmiş bir protokoldür. DiSEqC 1.1, bir uydu alıcısından çanak antene iletilen komutların yanı sıra çanak anteninden uydu alıcısına geri bildirim yapabilme özelliğine de sahiptir. Bu geri bildirim özelliği, uydu alıcısının çanak anteninin konumunu doğrulamasına ve uydu sinyallerinin daha doğru bir şekilde alınmasını sağlamasına olanak tanır.

DiSEqC 1.1, 16 adede kadar farklı uydu alıcısının ve tek bir çanak anteninin kontrol edilmesine olanak tanır. Ayrıca, DiSEqC 1.1 protokolü, farklı uydu alıcılarının farklı uydu frekanslarına erişmesini sağlayan “tone burst” özelliğiyle birlikte gelir.

DiSEqC 1.1, DiSEqC 1.0’a kıyasla daha gelişmiş bir protokol olsa da, günümüzde değiştirilmiş ve daha gelişmiş DiSEqC sürümleri de bulunmaktadır. Ancak, DiSEqC 1.1, hala yaygın bir şekilde kullanılan bir protokoldür.