Multi Focus çanak anten sistemleri, birden fazla odak noktasına sahip olan bir çanak anten sistemidir. Bu sistem, çanak anten üzerindeki çoklu odak noktaları sayesinde, tek bir antenle birden fazla uyduyu aynı anda alabilme özelliğine sahiptir.

Multi Focus çanak antenler, farklı uydu frekansları için ayrı odak noktalarına sahiptir. Bu nedenle, birden fazla uydu için gereken farklı frekansları alabilmek için tek bir anten kullanılabilir. Bu da, birden fazla uydu için ayrı ayrı antenler kullanmak yerine, daha az yer kaplayan ve daha az maliyetli bir çözüm sunar.

Multi Focus çanak anten sistemleri, genellikle daha büyük boyutlarda üretilirler ve çanak antenlerinin kurulumu ve ayarlanması için profesyonel bir teknisyenin yardımı gerektirebilir. Ancak, birden fazla uydu sinyalini aynı anda alabilme özelliği, uydu TV veya uydu interneti hizmeti olan müşteriler için çoklu kanal veya hızlı internet bağlantısı sağlamak için ideal bir çözüm olabilir.

Bu sistemlerin bir dezavantajı, her bir odak noktasının performansının tek bir odak noktasına göre daha düşük olabilmesidir. Ancak, çoklu odak noktaları sayesinde, uydu sinyallerinin tümünde yeterli performansı elde etmek mümkündür.